Ogłoszenia parafialne

Środa Popielcowa

14 lutego 2021 r. - VI Niedziela Zwykła

 1. Dziś rozpoczyna się 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem "Trzeźwością pokonywać kryzys". W tym czasie będziemy się modlić za ludzi pogrążonych w nałogach o łaskę nawrócenia i powrotu do życia w trzeźwości.
 2. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca czterdziestodniowy Wielki Post. Na znak czasu pokuty kapłani posypią głowy wiernych popiołem, podczas Mszy świętych o godz. 6.30, 7.00, 9.00, 12.00 i 17.00. W kaplicach w Podlaszczu i Węgleńcu o godz. 15.00 w Podchojnach i Piaskach o godz. 16.00. Pomimo różnych obowiązków rodzinnych i zawodowych niech każdy z nas przyjdzie na wybraną Mszę świętą, aby osobiście w popiele i w modlitwie rozpocząć duchową pracę nad sobą. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli można spożyć jedynie trzy posiłki bezmięsne w tym jeden obfity –  do syta. Ta ilość posiłków nie obowiązuje małych dzieci i starszych osób chorych, które powinny spożywać posiłki wielokrotnie. Natomiast zakaz spożywania w Popielec mięsa dotyczy wszystkich wiernych bez względu na wiek.
 3. Przewodniczący Episkopatu Polski na czas Wielkiego Postu skierował do nas następujący apel:
  W najbliższą środę rozpoczniemy Wielki Post. Po raz kolejny będziemy przeżywać ten czas w nadzwyczajnej sytuacji pandemii oraz ograniczeń sanitarnych, które - choć trudne - są wyrazem odpowiedzialnej troski o zdrowie i życie nas wszystkich. Wielki Post to czas nawrócenia i przygotowania na obchody Świąt Wielkiej Nocy - Świąt zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Nadzieja płynąca z wiary w zmartwychwstanie pomaga nam przetrwać najsmutniejsze dni i największe tragedie, czas lęku i beznadziei, a jednocześnie zachęca nas do poszukiwania i realizacji woli Bożej w naszym życiu. To, jak głęboko przeżyjemy nadchodzące Święta Wielkanocne, zależy m.in. od dyspozycji naszego serca i właściwego przygotowania się na nie w czasie Wielkiego Postu. Zwracam się zatem do wszystkich wiernych oraz ich duszpasterzy z apelem o szczególne pogłębienie życia duchowego w nadchodzącym czasie. Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących rygorów sanitarnych, nikt nie może zostać pozbawiony dostępu do Eucharystii i innych sakramentów, czyli największego skarbu Kościoła, przez które Chrystus daje samego siebie wspólnocie wierzących i zapewnia nam udział w owocach swojej zbawczej męki. Dla nikogo nie powinno zabraknąć odpowiedniej opieki duchowej. Zachęcam duszpasterzy do gorliwej posługi w konfesjonale; do dostosowania rytmu spowiedzi do aktualnych możliwości i potrzeb wiernych oraz przepisów sanitarnych; do tworzenia wiernym możliwości uczestniczenia w rekolekcjach parafialnych i wspólnotowych, czy to w formie zdalnej, czy stacjonarnej. Wszystkich wiernych proszę o jak najobfitsze czerpanie z wielkopostnych praktyk tj. postu, modlitwy i jałmużny oraz innych form pobożności, w tym nabożeństw Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i innych. Niech trudny czas - jaki przeżywamy już od ponad roku - nie osłabi naszej gorliwości, ale stanie się impulsem do rozwoju naszej ufności i wiary w Zmartwychwstałego Pana.

  † Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański
  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 4. Wielki Post przynosi ze sobą piękne i bogate w treści nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które ofiarujmy w intencji naszych Parafialnych Rekolekcji Wielkopostnych, które rozpoczną się w piątą niedzielę Wielkiego Postu – 21 marca br. Już w tym tygodniu zapraszamy na Drogę Krzyżową:
  * czwartek godz. 16.00 – zapraszamy dzieci,
  * piątek godz. 16.00 – zapraszamy dorosłych,
  * piątek godz. 18.00 – zapraszamy szczególnie młodzież przygotowującą do przyjęcia sakramentu Bierzmowania w tym roku, oraz wszystkich, którzy później wracają z pracy.
  Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będziemy odprawiać w każdą niedzielę wielkopostną o godzinie 16.30.
 5. W najbliższą sobotę, 20 lutego w parafii pw. Bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie rozpoczyna się Kurs Przedmałżeński. Wszystkich zainteresowanych katechezą przedślubną OO. Cystersi zapraszają tego dnia o godz. 19.00 na furtę klasztorną.
 6. W przyszłą niedzielę, na prośbę Burmistrza naszego miasta Pana Marcina Piszczka, Biskup Andrzej Kaleta o godz. 9.00 odprawi Mszę święta z racji Jubileuszu 750-lecia Jędrzejowa. Podziękujemy Panu Bogu za długą i bogatą historię naszego miasta i wzywając orędownictwa Patrona Jędrzejowa Bł. Wincentego Kadłubka, oddamy się Opatrzności Bożej z nadzieją na dobrą przyszłość naszej małej ojczyzny.
 7. W związku z przypadającym w dniach 22 – 28 lutego br. „Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie informuje o wspólnych dyżurach pracowników różnych instytucji oraz o dodatkowych dyżurach adwokata i psychologa, którzy będą udzielać bezpłatnych porad mieszkańcom naszego powiatu poszkodowanym wskutek przemocy domowej lub zagrożonych przestępstwem. Więcej informacji na ulotkach w przedsionku kościoła oraz na plakacie w gablocie parafialnej.
 8. 7. Serdecznie polecamy prasę katolicką: tygodniki „Niedziela” i „Gość Niedzielny” oraz miesięczniki „Miłujcie się!” i „Mały Gość Niedzielny” dla dzieci. W koszykach znajdziemy biuletyn „Dzień Pański”. Wszystkim naszym Drogim Parafianom życzymy Bożego błogosławieństwa w nowym tygodniu i owocnego przeżywania Wielkiego Postu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Facebook

Proszę czekać. Trwa ładowanie wpisów...