Aktualności

Wielki Piątek 2019

Wielki Piątek 2019

W Wielki Piątek, Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia.

W naszym kościele przed rozpoczęciem Liturgii Wielkiego Piątku została odprawiona Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Jacek Godzisz. Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się w ciszy. Główny celebrans – Ks. Dziekan Leszek Sztandera po dojściu do ołtarza upadł na twarz w geście uniżenia się człowieka oraz smutku i bólu Kościoła. W poszczególne części Liturgii Wielkiego Piątku: Liturgię Słowa, Modlitwę Powszechną, Adorację Krzyża i Komunię Świętą wprowadzały nas komentarze czytane przez lektora.

Po wysłuchaniu opisu Męki Chrystusa według św. Jana odczytanej przez kapłanów, rozpoczęła się uroczysta modlitwa zawierająca 10 wezwań i obejmująca wszystkie potrzeby kościoła i świata.

Następnie ks. Proboszcz śpiewając wezwanie "Oto drzewo Krzyża na którym zawisło Zbawienie świata" odsłonił Krzyż zdejmując z niego fioletową tkaninę. Po oddaniu czci Krzyżowi przez duchownych rozpoczęła się Adoracja przez wszystkich wiernych. Podchodzili oni ze wszystkich stron i oddawali cześć Krzyżowi poprzez ucałowanie. Po jej zakończeniu miał miejsce obrzęd przyjęcia Komunii świętej przechowywanej ze Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej poprzedniego dnia. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku procesyjne przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, któremu w tym roku towarzyszy hasło: "ŻYJ TAK ABY Z NIM ZMARTWYCHWSTAĆ".

Po zakończeniu obrzędów ministranci obnażyli ołtarz. Adoracja Jezusa w Grobie trwała do godz. 24:00 i była prowadzona przez wspólnoty parafialne.

Więcej zdjęć w naszej galerii: Wielki Piatek 2019.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem