Aktualności

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna 2019

Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. O godz. 19.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. kan. Leszek Sztandera.

Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się przed kościołem, przy ognisku, gdzie został poświęcony ogień i nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Zapalony paschał został wniesiony do ciemnego kościoła. Po drugim odśpiewaniu „Światło Chrystusa” wszyscy wierni odpalili od Niego swoje świece. Po intronizacji Paschału i okadzeniu Go wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego - Exultetu. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Po niej odśpiewaliśmy hymn „Chwała na wysokości Bogu”, podczas którego rozdzwoniły się wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Pan zmartwychwstał!
Homilię wygłosił ks. Proboszcz. Następnie odbyła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie główny celebrans pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna - szczytowy moment świętowania tej Nocy. Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem z podwójnym wezwaniem „Alleluja”. 

Więcej zdjęć w naszej galerii: Wigilia Paschalna 20.IV.2019.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem