Grupy Młodzieżowe

Ministranci

Ministrantem być

W ostatnich latach młodzież wielokrotnie zadaje sobie pytanie: kim tak naprawdę są ministranci? Pytanie, które wydaje się jasne i proste, nie jednemu sprawiło już spore kłopoty. Otóż wedle najprostszej definicji, ministranci to jedna ze wspólnot Kościoła, która w szczególny sposób służy Bogu.

Moim zdaniem bycie ministrantem to piękne, ale też bardzo trudne powołanie. Uczy ono przede wszystkim miłości względem Boga i bliźniego, spotykanego na drogach naszego życia. Od młodych ludzi wymaga dobroci, uczciwości, punktualności, dlatego też wielu nie potrafi sprostać tej służbie. Wspólnota ministrancka to jednak nie tylko działalność 

w Kościele, ale też rozwijanie swoich pasji, takich jak sport, muzyka, czy zwiedzanie pięknych miejsc naszego kraju.

Wśród wielu parafii naszej diecezji warto na chwilę zatrzymać się przy parafii p.w. św. Trójcy w Jędrzejowie, która od wielu lat szczyci się pięknymi tradycjami tutejszej wspólnoty ministrantów. Te sukcesy zawdzięcza przede wszystkim temu, że rozwija służbę, ale też wiele zainteresowań młodych ludzi.

Największe czasy świetności wspólnoty ministrantów w mojej parafii przypadają na lata 2004-2006. Nasze grono prowadzone wówczas przez ks. Sławomira Piwko liczyło wtedy aż 111 ministrantów, wśród których mieliśmy kantorów, lektorów, ministrantów oraz kandydatów. Bardzo ładnie wyglądały wtedy nasze codzienne dyżury w Kościele, ponieważ na każdej Mszy Świętej w tygodniu pojawiało się minimum 14 ministrantów. W tamtych czasach mieliśmy bardzo dużo wycieczek. Zwiedziliśmy m.in. Kraków, Sandomierz, św. Krzyż, Tarnów, Bytom, Tatry a także okoliczne miasteczka, takie jak Pińczów, czy Miechów. Regularnie jeździliśmy też na turnusy przeznaczone dla służby liturgicznej organizowane przez naszą diecezję. Szczególną aktywność przejawialiśmy w piłce nożnej. W 2005 roku drużyna juniorów została mistrzem diecezji, a seniorzy dotarli do półfinału mistrzostw. Posiadaliśmy też własną grupę teatralną, która występowała regularnie na terenie różnych parafii w diecezji.

W chwili obecnej nasza parafia liczy 45 ministrantów. Bardzo wytrwale przygotowujemy się do piłkarskiego Turnieju Trzech Dekanatów, który rozpoczyna się już w czerwcu. Piłka nożna to nasza pasja. Wielu ministrantów gra w lokalnych klubach - w Naprzodzie Jędrzejów i Piaskowiance Piaski. Nasz kolega - Bartosz Nawarro doskonale reprezentuje nasze miasto w tenisie stołowym. Z naszej wspólnoty w ostatnich latach trzy osoby wybrały życie duchowne - ks. Przemysław Filipkiewicz (parafia Busko-Zdrój), Wojciech Garbat – dominikanin oraz Hubert Równicki (WSD Kielce).

Naszym opiekunem jest ks. Jacek Godzisz.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Facebook

Proszę czekać. Trwa ładowanie wpisów...