Historia i Teraźniejszość Żywego Różańca w naszej parafii
Potrzebę modlitwy różańcowej przypominają objawienia maryjne w Gietrzwałdzie czy Fatimie.
„Odmawiajcie różaniec” – taka jest odpowiedź Maryi na wiele niepokojących pytań naszego czasu.
Wraz z modlitwą różańcową stygną niepotrzebne emocje, umysł otwiera się na pojednanie, człowiek pragnie naśladować Chrystusa w cierpieniu dla dobra innych i Jego Matkę, pełną dobroci i miłosierdzia.
Różaniec wędrował wraz z rodakami na wygnaniu i na żołnierskim szlaku, w obozach łagrach i w miejscach kaźni. Najświętsza Maryja Panna Różańcowa pozostawała dla Polaków znakiem pociechy i nadziei, a wiara w ten ciągle aktualny znak wyraża się w naszej modlitwie.
„Proszę… weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego w harmonii z liturgią, W kontekście codziennego życia”. /Jan Paweł II/
Odkryj moc Różańca!
Różaniec to odmawianie powtarzalnych modlitw: „Zdrowaś Maryjo” w połączeniu
z „Ojcze Nasz” i „Chwała Ojcu”, przy jednoczesnym rozważaniu tajemnic życia naszego Pana Jezusa Chrystusa i Przenajświętszej Maryi. Po modlitwie „Chwała Ojcu” dodajemy:
„O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, doprowadź do nieba wszystkie dusze, a szczególnie te, które najbardziej potrzebują Twego miłosierdzia”.
Potrzeba rozkrzewiania modlitwy różańcowej w naszej parafii zrodziła się 13 stycznia 1982 roku w Podchojnach. W tym dniu odbyło się pierwsze spotkanie Rodziny Różańcowej, którą zatwierdził i pobłogosławił ks. Dziekan Piotr Styczeń. Zelatorką została Zofia Kurobiewską. Od tego dnia 15 kobiet codziennie spotykały się, by modlić się w różnych potrzebach. W intencji tejże Rodziny Różańcowej została odprawiona Msza Św. w kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie dnia 4 lutego 1981 roku pod przewodnictwem ks. Jerzego Gredki. Członkinie uczestniczyły też w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Staraniem Grupy Różańcowej powstała przy salce katechetycznej kapliczka Matki Bożej. Inicjatorką była s. Irena Herzyk. Poświęcenie kapliczki obyła się 1 maja 1982 roku przez ks. Jerzego Gredkę.
W uroczystość Matki Bożej Niepokalanie Poczętej dn. 8 grudnia 1985 roku zorganizowały się trzy grupy różańcowe w Łączynie, które pobłogosławił i zatwierdził Przewielebny ks. Dziekan Piotr Styczeń.
Z powodu choroby zwolniono kilka pań, kilka zostało powołanych do Pana, z 3 grup zostało 20 osób, które połączone w jedno Koło Różańcowe.
W kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie 20 października 1985 roku s. Irena założyła Żywy Różaniec:
I Róża – Niepokalanego Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Zelatorką została p. Maria Putowska, później Janina Kruk a obecnie Leokadia Kaczorowska. Od tego dnia 15 pań codziennie wieczorem przed Mszą Świętą rozpoczęło rozważania Tajemnic Różańca.
II Róża – Matki Bożej Królowej Polski. Została założona przez s. Irenę Herzyk w 1985 roku. Pierwszą Zelatorką była p. Maria Koza, teraz Janina Bukowska.
III Matki Bożej Fatimskiej. Powstała 5 września 1987 roku. Jej zelatorkami były Zofia Walnik, Helena Prusacka, teraz Anna Augustyn.
IV Róża – Matki Bożej Bolesnej. Założona 5 września 1992 roku. Zelatorką jest dotąd Helena Ciosk.
V Róża – Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Powołana do życia w 1998 roku. Pierwszą Zelatorką była Maria Kuca, obecnie Barbara Adamus.
VI Róża (Męska) – Świętego Józefa. Aż do czasu śmierci Zelatorem był Bogusław Kuca, teraz tę funkcję pełni Jan Kasza.
Od roku 1997 członkowie Róż Różańcowych włączyli się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, którą zapoczątkowano Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Proboszcza Jerzego Siwca oraz dodatkowo złożono uroczyste ślubowanie.
Każdy członek Rodziny Różańcowej ma swoją legitymację stwierdzającą przynależność.
Od 2002 roku każda Róża liczy po 20 osób, ponieważ papież Jan Paweł II dodał pięć Tajemnic Światła, obejmując tym samym wydarzenia z ziemskiej działalności Jezusa.
W każdą pierwszą sobotę miesiąca dokonujemy zmian tajemnic różańcowych. Ks. Proboszcz Jerzy Siwiec i s. Magdalena Murzyn prowadzą katechezy. Ponadto w tym dniu uczestniczymy we Mszy Św. modląc się w intencji Dzieci Poczętych.
W ciągu roku przypada nam odmawiać Różaniec w kościele po 2 miesiące i zamawiać po 2 Msze Święte.
Nie wyobrażamy sobie życia bez odmawiania Różańca w kościele. Wraz z nami modli się cały Kościół. Należymy również do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Na dowód tego dn. 7 października 2003 roku otrzymaliśmy Dyplom od Przeora z Jasnej Góry o. Mariana Lubelskiego za wkład w Jasnogórskie Dziedzictwo Kulturowe.
p. Helena Ciosk